Turniri

December 29, 2022

LAN ili online: Make-or-break za eSport kladioničare

Lejla Kovačević
WriterLejla KovačevićWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Globalna pandemija donijela je bum klađenja na eSport. To je također zaustavilo LAN turnire, ali je dovelo do porasta online turnira. Međutim, LAN turniri uživo se vraćaju sa ublažavanjem karantina i programima imunizacije koji se pokazuju efikasnim. 

LAN ili online: Make-or-break za eSport kladioničare

Prilikom klađenja na eSports, bitno je uzeti u obzir da li se dotični događaj igra na mreži ili na lokalnoj mreži (LAN). Kladionici koji odvoje vrijeme da istraže uzroke igračevih uspona i padova u datom meču imaju veće šanse da dobiju svoje opklade u budućnosti.

Ako želite saznati više o efektima LAN-a u odnosu na online turniri na eSports klađenju, nastavi čitati.

LAN vs. Online turniri: u čemu je razlika?

Prvo, moramo definisati šta mislimo kada govorimo o LAN ili online turnirima. Igre lokalne mreže (LAN) se dešavaju među ljudima koji su fizički prisutni na istoj lokaciji umjesto na daljinu preko interneta.

Većina LAN-ova se održava na stadionima i emituju se uživo na web stranicama kao što su Twitch i YouTube. Ne samo da je atmosfera drugačija, već i sedišta, stol, prostor i prostor.

Tokom online takmičenja, učesnici koriste internet za povezivanje sa serverom na drugom mestu. Igrači su fizički i geografski raspoređeni, što znači da moraju koristiti vlastite kompjutere i internetske veze kod kuće.

Tokom ovih turnira, kladionici mogu biti sigurni da učesnici koriste postavke koje su im poznate i koje će maksimizirati učinak. Za razliku od toga, igrači neće imati pravo glasa u svojoj postavci tokom LAN događaja i umjesto toga će morati imati posla sa bilo kojom opremom koja im je dostupna.

Klađenje na LAN eSports turnir zahtijeva razmatranje nivoa vještina igrača i obima događaja, logistike putovanja, pritiska, sposobnosti igrača da međusobno komuniciraju tokom utakmice i mogućnosti prednosti domaćeg terena.

Iako je istina da se igrači mogu takmičiti u online e-Sport turnirima iz udobnosti svojih domova, oni i dalje moraju da se pozabave problemima kašnjenja servera ili "pinga" (trajanje koje je potrebno da se podaci prenesu na server i nazad). , što može biti posebno problematično ovisno o relativnim lokacijama članova tima i servera.

Ping: Glavni faktor koji izdvaja LAN u odnosu na online turnire

"Ping" je termin koji se koristi u igrama na mreži za označavanje vremena koje je potrebno da se radnje igrača odraze u odgovoru servera. Izraz "zaostajanje" odnosi se na nagli porast ili nagli porast u vremenu koje je potrebno da server igre primi i obradi naredbu koju izdaje vaša oprema ili da vaš uređaj potvrdi komandu koju izda server. To se zove "ping", a nizak ping podrazumijeva manje kašnjenja i fluidnije iskustvo igranja.

Jedinica vremena koja se koristi za mjerenje pinga je milisekunda (skraćeno "ms"). Uopšteno govoreći, ping od 15 milisekundi ili manje je izvanredan, 15 do 45 milisekundi je divan, a 45 do 100 milisekundi je podnošljiv. Pingove preko 100ms može biti teško igrati, dok se pingovi preko 250ms obično ne mogu igrati.

Ovisno o nivou vještine igrača i igri koja se igra, ovi pingovi mogu, ali ne moraju biti igrani. Igre kao što su Massive Online Battle Arenas (MOBA) i pucačine u prvom licu (FPS) su notorno podložne pingu, a većina gejmera prijavljuje problem između 50 i 90 milisekundi. Online igre uloga (MMO) i strateške igre u realnom vremenu (RTS) više opraštaju veće pingove, dok igrice zasnovane na potezu to rijetko primjećuju.

Koliko je ping presudan u takmičarskoj igri?

U takmičarskim igrama, ping često igra veću ulogu nego za povremene igrače. Većina velikih profesionalnih esport turnira održava se u LAN centrima kako bi se smanjili efekti kašnjenja. To je dobar način da se osigura da napori igrača, a ne brzina mreže, određuju ishod igre.

Kreiranje strategije klađenja na eSport baziranu na LAN-u u odnosu na online turnire

Evo nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir kada gradite svoju strategiju klađenja na esport na osnovu toga da li vaša omiljena eSport igra održava LAN ili online turnire.

Poznavanje preferencija igrača

Preference igrača za različite događaje mogu se razlikovati ovisno o pojedincu. Online eSports turniri omogućavaju igračima da se takmiče iz udobnosti svojih domova ili poznatog timskog okruženja.

Nasuprot tome, igrač se mora naviknuti na okruženje i opremu na LAN događaju. Problemi sa vozačima zbog prebacivanja hardvera na različite uređaje su redovna briga kada se koristi drugi sistem, posebno u igrama poput CS: GO, gdje savršen cilj može značiti razliku između pobjede i poraza.

Iako igranje u udobnosti svog doma ima mnoge prednosti, također postoji rizik da igrač izgubi koncentraciju i igra ispod svog potencijala. Kao sportista, možda ćete otkriti da igranje pred glasnom, entuzijastičnom publikom pojačava vaš nagon i odlučnost.

Procijenite prethodne nastupe

Sposobnost tima da komunicira na LAN turniru može biti ometena velikom veličinom publike i naknadnim nivoima buke. Dok igrači mogu da vide ekrane jedni drugima, efikasan timski rad se u velikoj meri oslanja na verbalnu komunikaciju. Stoga će ozbiljni kladionici često istraživati nacionalnost tima prije LAN događaja.

Pošto je većina igrača uključena e-sportski tim mješovitih nacionalnosti neće moći da komuniciraju jedni s drugima na svom maternjem jeziku, možda će biti u nepovoljnijem položaju. Iako su takvi timovi dobro poznati u Doti 2, kabine su dostupne na velikim takmičenjima kao što je The International kako bi se ublažili efekti buke gledalaca.

Razumjeti pritisak mase

Broj publike varira u zavisnosti od događaja. U League of Legends, na primjer, regularna sezona svake lige se igra preko LAN-a, iako pred relativno ograničenom publikom u studiju. Veće arene mogu primiti publiku za koju se očekuje da prisustvuje Svjetskom finalu.

Povremeno, manje talentovani tim može pobediti na LAN događaju tako što će jednostavno igrati svoju uobičajenu igru i ne dozvoliti da pritisak dođe do njih. Ne može svako da se pokaže najbolje što može pod intenzivnim nadzorom publike uživo, ali neki sportisti napreduju pod teretom takvog okruženja.

Greške i mentalna snaga

Svaki igrač osjeća pritisak kada sudjeluje u natjecateljskom esportu, ali svi različito reagiraju na to. Neki igrači mogu otkriti da je postavka igre velika distrakcija, produžavajući efekte grešaka koje bi inače bile zaboravljene nakon nekoliko minuta.

Možete saznati više o vjerovatnom odgovoru igrača na izazovnu situaciju analizom njihovih podataka o performansama nakon što je napravio kritičnu grešku. Imajte na umu ovo dok stavljate opklade na LAN eSports turnire, gdje su ulozi veći, a mentalna snaga igrača može biti testirana promašenim udarcem ili neuspjelim gankom.

S obzirom na lokaciju i putovanja

Ozbiljni ljubitelji esporta će već uzeti u obzir utjecaj putovanja na učinak tima na događaju. Budući da jet lag može značajno uticati na performanse igrača i, samim tim, na šanse tima za uspjeh na takmičenju, mnoge ekipe sada poduzimaju mjere kako bi osigurale da njihovi članovi imaju dovoljno vremena da se oporave od posljedica putovanja na velike udaljenosti.

Kratko istraživanje lokacije LAN događaja i poređenje sa matičnom regijom učesnika ili lokacijama prošlih takmičenja moglo bi dati korisne informacije. 

Prije nego što se klade, kladioničari bi trebali uzeti u obzir faktore kao što su igračevo poznavanje lokalne kulture, jezika i kuhinje.

Iako je to možda manje vidljivo u esportu, statistički dokazi sugeriraju da timovi koji se natječu na boljem nivou kada se takmiče u svojoj matičnoj zemlji uživaju manju prednost. Domaći tim ima prednost domaćeg terena, jer ne moraju da putuju tako daleko, a publika ih bodri. Njihovi protivnici moraju se boriti sa neprijateljstvom gomile, možda i apatijom, koja može demoralisati i iscrpiti moral.

Final Thoughts

Ovaj članak objašnjava zašto je korisno znati za koje igrače je veća vjerovatnoća da će pobijediti u kojim događajima i kako to znanje može voditi vašu strategiju klađenja. Mnogi esport kladionici griješe pretpostavljajući da su nastupi timova na LAN ili online turnirima identični. Imajući na umu prethodne informacije i preliminarna istraživanja, možete izbjeći ovu zamku i dati sebi bolje šanse da nadmašite izglede.

About the author
Lejla Kovačević
Lejla Kovačević
About

Lejla, iz srca Sarajeva, savršeno spaja bogatu bosansku tradiciju s dinamikom svijeta online kasina. Poznata po svojim pažljivim lokalizacijama, postala je svjetionik za igrače koji traže autentičnu bosansku esenciju u online igrama.

Send email
More posts by Lejla Kovačević
undefined is not available in your country. Please try:

Najnovije vijesti

Mega Incineroar: promjena igre ili konkurentski promašaj?
2024-04-13

Mega Incineroar: promjena igre ili konkurentski promašaj?

Vijesti